Teisės aktų nustatyta tvarka, UAB „Vilkaviškio šilumos tinklai“ ir šildymo bei karšto vandens sistemų prižiūrėtojai taiko legioneliozės prevencijos priemones  Vilkaviškio mieste nuo 2023 m. gegužės  31 d. 1300 val. iki 2023 m. birželio 1 d. 1300 val.

Išvengti šios ligos padeda terminė dezinfekcija, dar kitaip vadinama termošoku.

Atliekant karšto vandens sistemų terminę dezinfekciją, t.y. vandens temperatūrą padidinant iki 66°C, o vartotojų čiaupuose – iki 60 °C, ir šią temperatūrą išlaikant ne mažiau kaip 25 min. – legionelės žūva. Atlikus tokią terminę dezinfekciją, mažiausiai 5 min. turi būti atsukami KARŠTO vandens sistemos čiaupai.

Pastebėjus, kad bute tiekiamas vanduo yra nepakankamos temperatūros, kreipkitės į savo namo sistemos prižiūrėtoją ar pirmininką ir reikalaukite, kad būtų užtikrinami legioneliozės prevencijos reikalavimai.

Kas už ką atsakingas:

  1. Karšto vandens tiekėjas (UAB „Vilkaviškio šilumos tinklai“) padidina termofikacinio vandens temperatūrą iki 750C šilumos tiekimo tinkluose;
  2. Šildymo ir karšto vandens prižiūrėtojas (UAB „Vilkaviškio komunalinis ūkis“) padidina karšto vandens temperatūrą iki 660C pastato šilumos punktų automatizuotuose valdikliuose;
  3. Gyventojai – Jūs čia svarbiausi – ne mažiau kaip 5 min. atsukti KARŠTO vandens čiaupus ir papildomai atlikti šiuos veiksmus:
  1. Atliekant termošoką nesinaudoti karštu vandeniu;
  2. Saugoti šeimos narius nuo apsiplikymo karštu vandeniu, nesiliesti prie įkaitusio gyvatuko;
  3. Stebėti sanitarinių prietaisų, vandens čiaupų, maišytuvų, žarnelių būklę;
  4. Leisti prižiūrėtojui bute pamatuoti karšto vandens temperatūrą (jei to reikėtų);
  5. Nuimti čiaupų, dušų galvutes, mechaniškai nuvalyti nuosėdas ir dezinfekuoti.

Taip pat rekomenduojama ir privatiems gyventojams turintiems individualius vandens šildytuvus atlikti termošoką savo karšto vandens ruošimo įrenginiams bei sistemoms. Būkite atsakingi ir pasirūpinkite legioneliozės profilaktika daugiau nei kelis kartus per metus.

 Kas yra legioneliozė?

Legioneliozė yra ūminė pneumonija (bakterinis plaučių uždegimas), kurią sukelia Legionella bakterijos. Inkubacinis periodas – 2–10 dienų, retais atvejais iki 3 savaičių. Ligos simptomai panašūs į gripo, dažniausiai prasideda karščiavimu, šaltkrėčiu, galvos ir raumenų skausmais. Vėliau pasireiškia sausas kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, išsivysto plaučių uždegimas.

Trečdalis susirgusiųjų viduriuoja ar vemia, apie pusė ligonių patiria sąmonės sutrikimų. Imlumas šiai ligai nėra vienodas. Sergantiems lėtinėmis ligomis, rūkantiems ir vyresnio amžiaus žmonėms pavojus susirgti legionieliozės liga yra didesnis, 5–10 proc. susirgusiųjų miršta. Pajutus ligos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Daugiau informacijos apie legioneliozę rasite NVSC svetainėje.

 Kokia aplinka palanki daugintis legionelėms?

 Vienintelis legionelių dauginimosi šaltinis yra vanduo. Tam tikros vandens sistemos yra vertinamos kaip didesnės rizikos užsikrėsti Legionella bakterijomis, pavyzdžiui, karštas ir šaltas vandentiekio vanduo, oro drėkintuvai, dekoratyviniai fontanai (ypač uždarose patalpose), sūkurinės vonios, aušinimo bokštai, augalams laistyti naudojamų sodo žarnų vandens sistemos ir pan.

Palanku Legionella bakterijoms išgyventi ir daugintis yra vamzdžiuose, kuriuose vanduo beveik arba visiškai neteka (pvz., neapgyvendintuose kambariuose), dumble, biologinėje plėvelėje bei sąnašose ant vidinių vamzdžių ir rezervuarų paviršių, ant tarpiklių ir hermetiškų plombų guminių ir natūralių medžiagų, vandens šildytuvuose ir karšto vandens talpyklose, vamzdžių, dušų ir čiaupų nuosėdose ir rūdyse ir pan. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20-50 ºC, žemesnėje nei 20 ºC ir aukštesnėje nei 60 ºC temperatūroje šios bakterijos gyvuoja, bet nesidaugina.

Pasireiškus plaučių uždegimo požymiams (temperatūra, kosulys, bendras silpnumas ir kt.), nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

UAB „Vilkaviškio komunalinis ūkis“ – +370 652 62696

UAB „Vilkaviškio šilumos tinklai“ – +370 682 21165

 

Categories: Naujienos

Skip to content